Před návštěvou salonu

Někteří zákazníci upřednostňují kompletní péči v salonu, tzn. včetně koupání a fénování. Z hlediska kvality střihu tuto variantu samozřejmě doporučujeme. Je rozdíl mezi pejskem vykoupaným v salonu profesionálem a doma páníčkem. V salonu na Vašeho pejska aplikujeme šampon a kondicionér dle momentálního stavu jeho srsti a popřípadě i kůže (napřiklad má-li pejsek lupy). V praxi se setkávám s tím, že většina zákazníků kondicionér vůbec nepoužívá. Leckdy nepoužívají ani kosmetiku určenou výhradně pro psy, nýbrž obyčejný šampon koupený v drogerii či dokonce mýdlo. Po těchto přípravcích se ale srst nadměrně vysušuje a následně láme a zacuchává. Další chybou pak je, že majitel svého pejska vysuší ručníkem a pak nechá volně vyschnout. Srst je pak zkroucená a přeležená. Bohužel z nevyfénované srsti nelze provést kvalitní střih.
Pokud se přesto rozhodnete vykoupat svého pejska doma, nabízím pár rad, jak na to.
 
1) Nejdříve pejska důkladně rozčesejte kovovým hřebenem, který prostoupí srstí až ke kůži, kde srst zůstává často nerozčesaná. Poté vykartáčujte. Největší pozornost věnujte hlavně problematickým partiím - za ušima, packy a pod ocasem. Pokud pejska nerozčešete a zůstane zacuchaný, nebude nikdy dobře vykoupaný!
2) Myslete na to, že psovi se nesmí dostat voda do uší. Někteří pejsci pak trpí zánětem v uších. Proto pejskovi před koupáním zasuňte do uší tampon, který vodu zadrží a do vnitřního zvukovodu se nedostane ani kapka. Podle mých zkušeností je tampon lepší než vata, která se nasákne vodou a následně vodu propustí do ucha.
3) Srst velmi důkladně prosprchujte teplou vodou, aby i u psa s velmi hustou srstí byla všude dobře namočená. Aplikujte dostatečné množství šamponu, a to i na hlavě. Dejte pozor, aby se voda nebo šampon nedostali do čumáku. Pokud je pes delší dobu nekoupaný nebo špinavý, našamponujte 2x. Pejska pořádně opláchněte, abyste ze srsti dostali všechen šampon. Poté ošetřete kondicionérem nebo balzámem, který nechte chvíli působit v srsti a následně opět důkladně opláchněte. V srsti nesmí zůstat šampon ani kondicionér, aby pejska nesvěděla kůže.
4) Po vykoupání pouze vymačkejte do ručníku přebytečnou vodu. Nikdy srst netřete ručníkem. Srst je po namočení velmi křehká a zbytečně byste ji tím polámali.
5) Vysušte vlažným či teplým proudem vzduchu, nikdy ne horkým! Při sušení srst stále pročesávejte kartáčem do úplného vysušení.
 
Pejska koupejte max. 1 den před stříhání v salonu. Pokud jde o úpravu pejska trimováním, pejska před návštěvou v salonu nekoupejte alespoň 2 - 3 týdny. Srst je pak moc jemná a špatně se trimuje. Osprchování bříška a paciček samozřejmě nevadí. Pejska po otrimování vykoupejte zhruba po 1 týdnu.
 
 
Před příchodem do salonu musí být pejsek zbaven všech hrubých nečistot, které tupí drahé střihačské nástroje. Z těchto důvodů je lepší pejska do salonu dovézt autem či donést v příruční tašce pro psy. Před stříháním pejska pouze krátce vyvenčete.
 
Pokud je srst pejska natolik zanedbaná, že ji nelze rozčesat, je nutné zvolit střih strojkem dohola. Pod plstí se tvoří plísně a ekzémy a v plsti se velice dobře daří cizopasníkům. Proto je lepší nejdříve odstranit plstnatou srst a poté kůži zregenerovat za pomoci šamponů a balzámů.